Français
AEFE

General contact information:

Opening hours of the secretary.
Monday, Tuesday, Thursday and Friday from 7.45am to 1pm and from 2pm to 4.45pm.
Wednesday from 7.45am to 1pm and from 2pm to 2.45pm.

Phone : +60 (0) 3 6250 44 15
Fax : +60 (0) 3 6250 45 52

HOURS LEVELS EMAIL ADDRESS PHONE NUMBERS
7.30am - 4.30pm Year 7, 8, 9

+60(0)3 6250 4415 ext 22

MOBILE: +60(0) 16 261 0801

7.30am - 4.30pm Year 10, 11, 12, 13
+60(0)3 6250 4415 ext 39
4.30pm - 6.30pm ALL LEVELS
+60(0)3 6250 4415 ext 39

 

ADMINISTRATION & DIRECTION

Click on the names to send an e-mail to the person concerned.

PRINCIPAL
Jean-Yves BICHEL

HEAD OF PRIMARY SCHOOL
Paul-Marie BLANCHARD

FINANCE AND ADMINISTRATION DIRECTOR

SECRETARY
Sophie CALVAR - Suan EE WAGNER
Ext 11 / 13

ACCOUNTING
Vincent LEE - Eileen LIM
Ext 16 / 45

HUMAN RESSOURCES
Diana BAYAN - Don DURAI
Ext 14 /44

SPECIAL PROJECT MANAGER
Emmanuel DENAUX
Ext 27

PROJECT MANAGER
Eng Hee YEOH

MAINTENANCE
Sylvain COUDRAY
Ext 19

INFORMATION TECHNOLOGY

Ext 33

Asrol ARSHAD

LIBRARY
- Julien COMAS
Ext 20

CPE
Eric COAT
Ext 36

HIGH SCHOOL STUDENT SUPPORT SERVICES
Click here
Ext 39

CPE ADJOINT

Ext 24

SECONDARY SCHOOL STUDENT SUPPORT SERVICES
Click here
Ext 22

ELEMENTARY SCHOOL STUDENT SUPPORT SERVICES
Click here
Ext 23

EXTRA-CURRICULAR ACTIVITIES
Elodie PINOT
Ext 21

BUS SERVICES
Cliquez ici
Ext 10

CANTEEN
Nicolas BOUYNET

PSYCHOLOGIST
Blandine PIOT
Ext 34

NURSE
Gosalai DORAIRAJU
Ext 28

ELEMENTARY EDUCATIONAL TEAM

Click on the names to send an e-mail to the person concerned.

KINDERGARTEN

TPS/Nursery A

Nursery B/Reception C

Reception A
Karine COLLIN

Reception B
Marine HERMELIN

Year 1 A

Year 1 B
Sylvie BENOIST

ELEMENTARY SCHOOL

Year 2 A
Maud DANIEL

Year 2 B
Laure SAVOI

Year 2 C
Adeline LEPINE

Year 2 D/Year 3 B

Year 3 A


Year 3 C
David ARBERT

Year 4 A
Coraline DESMAREST

Year 4 B

Year 4 C


Year 5 A
Camille EGRETEAU

Year 5 B
Marie DIMUR

Year 5 C
Claude CIVEL

Year 6 A
Virginie DUCHARNE

Year 6 B
Laurent FOUILLET

ENGLISH

Nursery -
Reception - Yew Ling TAN
Year 1 -
Dorrine RAJU
Year 2 -
Genny LAFOSSE
Manon LOPEZ
Year 3 -
Lisa PAGNOUX
Manon LOPEZ
Year 4 -
Isabelle PRIMAVESI
Sameena HASSAMBAY
Nithia ARUMUGAM
Year 5 -
Hsuan Yu LIU
Sameena HASSAMBAY
Year 6 -
Sameena HASSAMBAY
Nithia ARUMUGAM

MAITRE E

FLE


PE REMPLACANTE
Delphine GULKASEHIAN

SUPPORT AND REPLACEMENTS

SECONDARY SCHOOL EDUCATIONAL TEAM

Click on the names to send an e-mail to the person concerned.

Literature / Philosophy


Muriel BINNERT
Angela SERREAU
Gwladys GOUEZ
Alice MACQUET

History - Geography
Jean-Christophe DURANDEAU
Nicolas DUPUY  
Marion HOAREAU
Nabil BEN DAOUD

Economic and social sciences
Catherine GARLAND

Mathematics
Miloud BAREK
Benjamin DIVINE
Khadija KABBAJ
Khalid KABBAJ
Anis HED MESSAOUD

Earth Science


Emmanuelle BOUCHARD

Physics and Chemistry

Thierry BLUMZAK


Information Technology
Jacques DELMARRE

English
Mathieu DAVID
Lynda TAYLOR
Rachid MOUSTAFY
Dominique REFFE

German
Delphine COULY

Spanish
Teresa CAMEO
Ana FERNANDEZ

Mandarin
Loong Loong DING
Dong Mei CALVET
Hsuan Yu LIU

Malay
Najwa HALIM

Visual Arts
Holy MARTINEZ

Music
Najwa HALIM

Physical education and sport
Morgane BUSSAT
Christophe PERE
John SIMOES-GIL

Orientation
Nicolas DUPUY